Audi / VW 1.6 1.8 2.0 ACL Race Calico connecting rod bearings 4B1606HC-STD
Part number 4B1606HC-STD
ACL Race Series connecting rod bearings with Calico CT-1 coating
Audi / VW - 1.6 1.8 2.0 (2V, 4V, 5V, Turbo applications, 1983-2003)
Доступность:0 шт.
Информация
ENGINE BEARINGS
rods.jpg
CON ROD BEARING SET
Part#
4B1606H
4B1606HX
Sizes STD, .025, .25, .50 STD
Oil Clearance Standard + 0.001" Extra
Half Type Identical Halves
Material
Tri-metal Hardened steel backs
Min Std Shaft Size
1.8802" /47.758mm
Max Std Shaft Size
1.8810" /47.778mm
Min Std Tunnel Size
1.9921" /50.600mm
Max Std Tunnel Size
1.9929" /50.619mm
Max Wall at Crown
0.0553" / 1.405mm
0.0548" /1.392mm
Max Overall Length
0.748" / 19.00mm
Notes Bearing has 1.65mm oil hole at crown
Diagram
(Top View)
1606h_000.jpg
Вам также может понравиться
Audi / VW 1.8 2.0 KR PL, 16V 1.8T 20V FCP cтальные шатуны 144mm/20mm профиль H