Audi / VW 3.2 24V VR6 R32 Supertech valve spring and retainer kit SPRK-TC25D-VR6
Part number SPRK-TC25D-VR6
Supertech valve double spring and titanium retainer kit
Audi / VW - 3.2 24V VR6 V6 (R32)
Availibilty:2 items
Information
Spring data:
Seat pressure - 80lbs @ 36.00mm
Open (lift) pressure - 205lbs @ 10mm
Spring coil bind - 12/17mm
Rate - 12.60lbs/mm
Max lift - 13.90mm
Outer spring outer diameter: 25.00mm
Outer spring inner diameter: 18.00mm
Inner spring outer diameter: 18.00mm
Inner spring inner diameter: 13.00mm